Samota
Knižní galerie
Antikvariát
Brno
CZ
Srpen 2019
[ Gabriel Joseph de Lavergne, comte de Guilleragues ]
ODPOVĚDI NA PORTUGALSKÉ LISTY.
Přeložila Lída Picková, šest původních leptů a typografická úprava František Vik, tisk Jaroslav Picka.
Praha, Jaroslav Picka, 1929.
16°, 59 str. Sešité složky, pův. obálka, pův. přebal.
Exemplář číslo 11 z limitované edice 50 výtisků. Ruční papír Pannekoek Holland. Šest původních celostranných leptů, jeden výtvarníkem signován tužkou. - Přebal se znaky použití běžnou manipulací, změna barvy působením světla, velmi dobrý stav. Sešité složky intaktní.
ProdánoGabriel Joseph de Lavergne, Comte de Guilleragues ( 18. listopad 1628 - 15. březen 1684 )

Francouzský politik 17. století.
Les Lettres Portugaises byly poprvé zveřejněny anonymně v Paříži v roce 1669. Pět vášnivých dopisů v knižní podobě bylo vydavatelskou senzací s pěti vydáními v prvním roce, po nichž následovalo více než čtyřicet vydání v celém 17. století. V kolínském vydání z roku 1669 se uvádí, že jejich adresátem byl markýz de Chamilly, jméno a totožnost autora jsou neznámé. Dopisy byly přeloženy do několika jazyků a vytvořily precedens pro sentimentalismus v evropské kultuře obecně a pro literární žánry sentimentálního románu a epistolárního románu do 18. století. Zájem o dopisy byl tak velký, že slovo „portugaise“ se v 17. století stalo synonymem pro „vášnivý milostný dopis“. Autorství díla bylo přiděleno portugalské jeptišce Marianě Alcoforado již v 18. století. Během 20. století však mnoho vědců podpořilo myšlenku, že jde o dílo epistolární fikce, které napsal Gabriel Joseph de La Vergne, francouzský politik Comte de Guilleragues. Pochybnosti o autorství však neubližují kráse a síle samotných dopisů, které jsou zde prezentovány v prozaickém překladu.

František Igor Vik ( 21. květen 1895, Libčice nad Vltavou - 1957 )
Grafik, rytec, ilustrátor, typograf, důstojník československé armády, legionář v 1. světové válce v Rusku.
Studia: Uměleckoprůmyslová škola v Praze.
Vybrané samostatné výstavy: 1966, František Vik: Knižní grafika, Památník národního písemnictví, Praha;
1967, František Vik: Knižní grafika, ilustrace, obrazy, Galerie výtvarného umění v Chebu.
Vybraná kolektivní výstava: 1945, Výstava výběru zachráněných obrazů a plastik ze sbírek musea Památníku osvobození, Pavilon Jednoty výtvarných umělců, Praha.
Vybraná literatura:
1989, Malý slovník bibliofila; 1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž); Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2008. XIX. díl., Ostrava, Výtvarné centrum Chagall, 2008; Paleta malířů v Čechách, na Moravě a Slezsku, Praha, Powerprint, 2017.

Jaroslav Picka ( 30. leden 1897, Praha - 26. červen 1957, Praha )
Tiskař a vydavatel soukromých tisků.